nadpis

Vysočinka je nejmenší profesionální dechovka z Vysočiny, která v roce 2007 oslavila desáté výročí založení. Během svého působení získala několik cen z prestižních soutěží v oblasti dechové hudby. Známá je nejen v celé České republice, ale své fanoušky má i v Holandsku, Belgii, Francii, Švýcarsku, Spolkové republice Německo a v Polsku. Vysočinka se skládá z pěti muzikantů a dvou zpěváků a vystupuje v klasických krojích z Vysočiny. Za krátkou dobu trvání Vysočinka natočila čtyři zvukové nosiče, tři televizní pořady a úspěšně spolupracuje s Českým rozhlasem. Ale jak to všechno začalo...?

Nápad založit malou dechovou kapelu vznikl v hlavách Pavla Jecha a Tomáše Vodrážky v roce 1997 při dlouhých zimních večerech na koleji konzervatoře v Českých Budějovicích. Upřímně řečeno, spíše než na konzervatorní koleji, vznikla tato myšlenka v Masných krámech při posezení nad dobrým pivečkem, kde, jak je všeobecně známo, člověk přichází na mnohé dobré nápady. Slovo dalo slovo a v Humpolci se sešlo původní obsazení kapely, které tvořili spolužáci ze ZUŠ v Humpolci. Byli to: Tomáš Vodrážka (baskřídlovka), Michal Bezstarosta (trumpeta), Víťa Vodrážka (harmonika), Petr Urbánek (tuba) a zpěvačka Zdenička Burdová. To vše pod vedením kapelníka a zpěváka Pavla Jecha. První veřejné vystoupení proběhlo 3. května 1997 na rodinné oslavě narozenin. Repertoár kapely tehdy čítal 15 písniček - počínaje Borkovickou polkou pod číslem 1 a konče skladbou Nechoď k nám s pořadovým číslem 15. V prvním roce své existence jsme odehráli celkem 5 vystoupení.

Vysočinka, rok 1999

Jednoho krásného únorového dne roku 1998, kdy jsme pořádali další z řady zkoušek, vystoupil ze svého zánovního červeného Žigulíka pán s knírkem a paličkami v ruce. Jmenoval se Aleš Boček, bubeník tělem i duší, a od tohoto okamžiku se naše kapela rozšířila na 5 hrajících muzikantů a 2 zpěváky. V takto novém složení jsme odehráli své první vystoupení 26. února 1998. Kapela se dostávala pomalu do podvědomí blízkého i širšího okolí. V této době došlo i k navázání úzké spolupráce s obcí Jiřice, kde jsme hráli na oslavě kácení máje. Tato spolupráce nás provází po celou dobu našeho muzikantského života a Jiřice se staly naší mecenášskou obcí. V červenci tohoto roku jsme se zúčastnili významných dechovkových festivalů Hraj, kapelo hraj v Praze na výstavišti a také Kubešovy Soběslavi. Počátkem září 1998 se dočkala kapela prvních významným ocenění, čímž bylo vítězství v soutěži malých dechových hudeb na výstavišti v Českých Budějovicích a první cena od poroty a od diváků za nejlepší instrumentální výkon na soutěžní přehlídce O Zlatý hrozen jižní Moravy v Mikulově. 19. října jsme uspořádali společný koncert s Galánečkou Kamila Bartáka v Humpolci. Tím, jak se postupně jméno kapely dostávalo do povědomí lidí, se zvyšoval i počet našich vystoupení, kterých jsme v tomto roce odehráli celkem 24.

Počátkem následujícího roku 1999 se počet členů naší kapely opět rozšířil, a to o novou zpěvačku Petru Tománkovou, která měla svou premiéru na vystoupení dne 29. ledna. V březnu jsme vystupovali na dvou velkých akcích na jižní Moravě - na muzikantských plesech v Kyjově a v Hodoníně. V rozmezí dnů 29.-30. března 1999 se kapela dočkala dalšího důležitého mezníku, kterým bylo nahrávání prvního CD s názvem Rodné Jiřice. Tuto desku jsme nahrávali tehdy ještě ve sklepě u Jaromíra Rajchmana v Dolních Bojanovicích a křestu se dočkala poslední květnový den v Jiřících. Počet festivalů v tomto roce opět narůstal, takže posluchači mohli slyšet Vysočinku například na festivalech v Dolních Dubňanech, Kamenici nad Lipou, Praze na výstavišti, na Kubešově Soběslavi, v Křemži, Humpolci, Bechyni, Mikulově či Dolní Cerekvi. Zajímavostí z tohoto roku je putování Michala Bezstarosty, který v srpnu procestoval stopem celou Ameriku. Na konci září kapela vyrazila na svou první zahraniční štaci do Holandska, do měst Stein a Epu. V říjnu se mohli s Vysočinkou seznámit i posluchači Českého rozhlasu České Budějovice, neboť o naší kapele byl natočen pořad Profil. V posledním roce starého milénia jsme odehráli dohromady 47 vystoupení.

Koncem ledna 2000 jsme si zahráli na vystoupení v Praze ve známé restauraci Na Vlachovce společně s Josefem Zímou. Během ledna až března jsme odehráli 18 plesů, mezi nimi např. muzikantský ples v Hodoníně, v Kyjově, plesy v Pelhřimově, Českých Budějovicích či ve Veselí nad Moravou. V dubnu jsme podnikli další zahraniční "výpravu" do Belgie a Holandska, do města Kessenich a De Lutte, kde jsme zároveň oslavili výroční sté vystoupení kapely. Opět jsme se zúčastnili mnoha festivalů, ve většině případů v místech, kde jsme účinkovali již v předchozích letech. 6. května 2000 opustil kapelu tubista Peťa Urbánek, kterého v kapele nahradil Luboš Macháň. O prázdninách se nám provdala zpěvačka Petra Tománková a po svém manželovi Rosťovi začala nosit jméno Ježová. Své první vystoupení s kapelou si ještě téhož léta odbyla nová zpěvačka Dana Vratišovská, se kterou jsme absolvovali další ze zahraničních zájezdů - tentokráte do Švýcarska. Ve dnech 7.-9. října jsme v Českém rozhlase Praha natočili svou druhou desku s názvem Máničko moje. Trend přibývajícího počtu vystoupení se potvrdil i v tomto roce - odehráli jsme 74 akcí.

Vysočinka, rok 2002

Do nového roku s novým tubistou - to platilo pro Vysočinku v roce 2001. Luboše Macháně nahradil na pozici tubisty Roman Hoch. V tomto roce jsme uspořádali 7 zahraničních výjezdů. Navštívili jsme Holandsko, Švýcarsko a Belgii. Opět nás přivítali na tradičních dechovkových festivalech v Soběslavi, Křemži, Dolní Cerekvi a v Hluku, kde jsme zároveň oslavili dvousté vystoupení Vysočinky. V tomto roce jsme dokonce prvně prolomili i televizní ledy a to natočením dechovkového pořadu pro Českou televizi. Celkový počet akcí, na kterých Vysočinka v roce 2001 vystupovala, se na sklonku roku zastavil na čísle 75.

Nový rok 2002 a opět s novým členem v kapele. Romana Hocha za tubou nahradil David Hegr. Rozvinuli jsme spolupráci s firmou zajišťující zájezdy pro seniory, což přineslo kapele velké množství vystoupení zejména na prezentačních akcích různých firem. Byl to první a zároveň poslední rok, kdy se členové kapely živili pouze účinkováním v kapele. Vystoupení s pořadovým číslem 300 oslavila kapela téměř doma - v Pelhřimově na festivalu hasičských dechovek. Krom účasti na tradičních festivalech nahrála kapela během srpna v Tonstudiu Rajchman v Dolních Bojanovicích své v pořadí třetí CD s názvem Pět let. Slavnostního křtu se toto CD dočkalo 18. listopadu, kdy se mu kmotry stali na společném koncertu Karel Hegner a Franta Uher. Opět jsme vyrazili na zahraniční štaci, tentokráte do Holandska, do měst Stein a Wassen. Za rok 2002 odehrála kapela úctyhodných 178 vystoupení. Aby nezůstala tradice porušena, tak i s dalším příchozím rokem se v kapele střídali tubisté. V kapele se objevil Miroslav Falta. V březnu doznala kapela další změny, kdy kapelnické žezlo převzal Tomáš Vodrážka a účinkování v kapele ukončil dlouholetý kapelník Pavel Jech. V březnu a dubnu jsme natočili dva nové pořady pro Českou televizi. Opět nás mohli slyšet návštěvníci dechovkových festivalů v Pelhřimově, Křemži, Humpolci, Dolní Cerekvi, Mikulově či Pardubicích. 7. září 2003 jsme obhájili 1. místo v soutěži O Zlatý hrozen jižní Moravy. Celkový počet vystoupení, které Vysočinka během roku 2003 odehrála byl 84.

Na místo zpěvačky nastoupila počátkem dalšího roku Petra Papoušková. Již pravidelností se pro nás stala nabitá plesová sezona. Pátky, soboty, týden co týden. Od ledna do dubna kolem 30 plesů. Na jednom z nich - v Radimovicích u Želče jsme 30. ledna 2004 oslavili pětisté vystoupení v historii kapely. Opět jsme se účastnili festivalů v Soběslavi, Křemži, Holicích, Kramolíně a Humpolci. V září jsme natočili demo snímek Kapela mnoha tváří, který slouží pro prezentaci a představení širokého repertoáru kapely. Do něho jsme v tomto roce přibrali blok staropražských "Pepíkovských" písniček. Mezi 75 vystoupeními v tomto roce byla i vystoupení u našich sousedů v Německu a ve Švýcarsku. Následující rok 2005 byl pro Vysočinku ve znamení svateb. 25. června se zpěvačka Dana Vratišovská provdala za trumpetistu Michala Bezstarostu. 6. srpna se kapelník Tomáš Vodrážka oženil v jiřickém kostelíku s Jaromírou Boháčkovou. A aby všem svatbám nebyl konec, tak 3. září pojal Míra Falta za manželku svou přítelkyni Jindřišku. Krom svateb jsme ale také během tohoto roku stihli odehrát 103 vystoupení a podívali jsme se opět do Švýcarska.

V únoru roku 2006 jsme si do své kroniky mohli zapsat jubilejní vystoupení s číslem 700. Stalo se tak příznačně v Jiřících - obci, které vděčíme za její velkou podporu. V květnu jsme uspořádali charitativní koncert na podporu zaplavených obcí. Tento koncert se konal v Pelhřimově a vystupovali jsme zde společně s dětským pěveckým sborem Duha ze ZUŠ Pelhřimov. Léto se opět stalo časem festivalů. Tentokráte jsme zavítali do Studence, Křemže, Kramolína, Dolních Louček, Humpolce a Dolní Cerekve. Též jsme byli účastni mezinárodního festivalu dechových hudeb v polských Kartouzích. V listopadu jsme natočili první část CD Na přání. Naším útočištěm se opět stalo Tonstudio Jaromíra Rajchmana v Dolních Bojanovicích. Celkový počet vystoupení v tomto roce se vyšplhal na 107. Počínaje novým rokem nastoupil nový zpěvák Lubomír Pudil. Zároveň jsme v lednu natočili pořad pro Českou televizi v Novém Městě na Moravě, který uváděla legenda moravské dechovky Jan Slabák. V dubnu jsme dotočili CD Na přání, které vzniklo k 10. výročí existence kapely. Slavnostní křest proběhl 11. května v Humpolci na Galakoncertě "Vysočinka 10 let" za účasti Karla Hegnera a cimbálové muziky Aleše Smutného. Opět jsme zavítali na velké dechovkové festivaly v Soběslavi, Studenci, Jihlavě, v Praze na výstavišti, Křemži, Humpolci a Brtnici. Na vystoupeních jsme se tento rok sešli celkem 96 krát.

A tím jsme se dostali až téměř do současnosti. A jaká ta vlastně je? Přijďtě se podívat na naše vystoupení, kde můžete posoudit sami. Rádi Vás uvidíme.


patička